Sršeň asijská – informace



.

– Podrobné informace o sršni asijské naleznete zde.

– Leták s informací kam hlásit výskyt zde.

– Info o výskytu v Plzni (říjen 2023) a u Rokycan (únor 2024) zde.   

– Info o výskytu na Opavsku (srpen 2024) zde.

—                —                —               —                —                —               —

Sršeň asijská – základní info

Sršeň asijská (Vespa velutina) je invazní druh pocházející z jihovýchodní Asie. V roce 2004 byla náhodně zavlečena do Francie, a od té doby se rychle šíří do dalších zemí. Po Evropě poletuje převážně do černa zbarvená varieta nigrithorax a jsou to potomci od jedné jediné královny. V současné době se vyskytuje v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku, Německu, Velké Británii a Švýcarsku. 5.října 2023 byl zaznamenán a doložen i první výskyt v ČR, v Plzni-Skvrňanech bylo nalezeno a zlikvidováno jedno hnízdo.

Sršeň asijská na rozdíl od naší sršně obecné je považována za vekou hrozbu pro evropské včelařství, protože včela medonosná představuje významný podíl její potravy, a to až 80%.

Dodnes i přes zkušenosti ze zemí, kde se sršeň asijská vyskytuje, není známo úplné řešení. Podle Jana Ondrasika, včelaře, který ve Francii včelaří, zaznamenala Francie v roce 2022 ztráty včelstev více než 50%. Včelaři tam jsou v tomto směru bez jakékoli podpory úřadů, nejsou žádné kompenzace za ztráty na včelách. Zdůraznil, že máme čas se na příchod tohoto nepůvodního invazivního druhu připravit. Máme informace, jak hledat hnízda, jak je likvidovat. Tady je klíčová aktivita nás včelařů. Všímat si okolí stanovišť, sršních hnízd, ověřovat, zda nejde o hnízdo invazního druhu, navštěvovat vzdělávací akce a šířit informace dále mezi veřejnost.

Nejen pro včely, ale také pro člověka může být sršeň asijská nebezpečná, a to zejména v blízkosti hnízda. Na rozdíl od naší sršně obecné prý může pronásledovat člověka až 300 m, dokud nebodne a stejně jako vosa je schopná bodat opakovaně. Její žihadlo je velmi bolestivé a rána silně otéká. Přesnější poznatky o jejím chování v našich podmínkách však zatím nemáme.

Na příchod sršně asijské se připravují i hasiči, kteří již tuto problematiku řešili při mezirezortním jednání s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí a Hasičským záchranným sborem. Připravuje se metodika likvidace sršně asijské – jejich hnízd.

Příroda si sama s problémem neporadí. Přirozené nepřátele ve zvířecí říši sršeň asijská v Evropě v podstatě nemá a naše včela medonosná se neumí tomuto nepůvodnímu druhu bránit.

Včely nám pomáhají odnepaměti, nyní ony potřebují naši pomoc. Ještě máme trochu času se připravit.

(Informace převzata od : Mgr. Jarmila Machová, předsedkyně ČSV )